MERINO

Merino je název plemena ovce domácí ceněného pro svou vysoce kvalitní vlnu. Jednotlivá vlákna vlny jsou velmi jemná a jejich zpracováním vznikne látka nesoucí shodný název - MERINO. 

 

Nejprodávanější

merino uplet 220g cihlove biaska
MERINO vlna 220g - cihlová
Skladem (1,1 m)
14361
 
690 Kč
1 položek celkem
merino uplet 220g cihlove biaska
690 Kč
14361

Základním znakem Merino vlny je její hřejivost, respektive termoizolační schopnost. To je dáno několika faktory, zejména obloučkovitostí vlákna, šupinkovitým povrchem vlákna a rovněž vysokým sorpčním teplem.

Textilie z těchto vláken obsahuje vysoké množství pórů, obsahujících vzduch - tím je zajištěna izolační schopnost. Pocit tepla, který známe z klasických vlněných svetrů je dán tím, že teplo vyprodukované člověkem téměř neuniká do okolí. Merino vlna je navíc schopná absorbovat vlhkost v míře až 30 % své hmotnosti. Sorpční schopnost vlny je tedy dalším zdrojem tepla, které produkují vlněná vlákna Merino ( tzv. sorpční teplo).

V porovnání například s polyesterem jsou termoizolační vlastnosti Merino vlny mnohonásobně vyšší. Výhodou je také to, že vlna Merino je antialergenní a chrání pokožku před UV zářením.

Nepříjemným znakem vlny a všech živočišných vláken je, že neodolávají požeru škůdci, zejména moly, dále také mohou trpět na žmolkovitost, která je pro vlnu též charakteristická, hlavně v místech otěru (například na ramenou pod popruhy od batohů, v podpaží atd.) Proto je dobré se o tento materiál dobře starat, aby nám prokazoval službu co nejdéle :)