MERINO

Merino je název plemena ovce domácí ceněného pro svou vysoce kvalitní vlnu. Jednotlivá vlákna vlny jsou velmi jemná a jejich zpracováním vznikne látka nesoucí shodný název - MERINO. 

 

Základním znakem Merino vlny je její hřejivost, respektive termoizolační schopnost. To je dáno několika faktory, zejména obloučkovitostí vlákna, šupinkovitým povrchem vlákna a rovněž vysokým sorpčním teplem.

Textilie z těchto vláken obsahuje vysoké množství pórů, obsahujících vzduch - tím je zajištěna izolační schopnost. Pocit tepla, který známe z klasických vlněných svetrů je dán tím, že teplo vyprodukované člověkem téměř neuniká do okolí. Merino vlna je navíc schopná absorbovat vlhkost v míře až 30 % své hmotnosti. Sorpční schopnost vlny je tedy dalším zdrojem tepla, které produkují vlněná vlákna Merino ( tzv. sorpční teplo).

V porovnání například s polyesterem jsou termoizolační vlastnosti Merino vlny mnohonásobně vyšší. Výhodou je také to, že vlna Merino je antialergenní a chrání pokožku před UV zářením.

Nepříjemným znakem vlny a všech živočišných vláken je, že neodolávají požeru škůdci, zejména moly, dále také mohou trpět na žmolkovitost, která je pro vlnu též charakteristická, hlavně v místech otěru (například na ramenou pod popruhy od batohů, v podpaží atd.) Proto je dobré se o tento materiál dobře starat, aby nám prokazoval službu co nejdéle :)